Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Функция |
Мектеп: «Бөгенбай батыр атындағы қазақ орта мектебі» КММ | |||||||||
Күні:20.10 |
Мұғалімнің аты-жөні:Тасболатова З.С Омарова Л.К | |||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Функцияны зерттеп графигін салу | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.Функцияны зерттеу 2. Графигін салу; | |||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу , түсіну,қолдану,анализ, синтез | |||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - Функцияны зерттейді; Басым көпшілігі: - Функцияны зерттейді,графигін салады; Кейбір оқушылар: - Функцияны зерттейді, программа құрып графигін компьютерде салып көрсетеді; | |||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушылар: -Функцияны зерттейді; -Функцияның анықталу және мәндер облысын анықтайды; - Функцияның жұп немесе тақтығын анықтай алады; - Функцияның кемуін немесе артуын түсінеді; -Функцияның периодын және нолдерін көрсете алады; -Функцияның графигін салады. | |||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - Функцияны зерттеп,графигін салу алгоритмін ағылшын тілінде түсіндіре алады; Пәнге қатысты лексика мен терминология - функция; - жұп,тақ; - өсу,кему; - период,функцияның нолдері ; -өзу,кему аралықтары; -график | |||||||||
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» программасы бойынша. Топтық жұмыстар кезінде бір-бірінің жауабын мұқият тыңдап, айтылған пікірлерге құрмет көрсету, үш тілде сөйлеп үйрену және еңбек нарығындағы өзгерістерді шешудің жаңа тәсілдерін табу үшін білімі мен тәжірибесін жинақтау. | |||||||||
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі,информатика,орыс тілі | |||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Оқушылар келесі ұғымдарды біледі: Функцияның анықтамасы; Координаталық жазықтықта графиктерді түрлендіру; Кейбір нүктелер арқылы график салу; | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 1 минут
2 минут
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Сәлемдесу, сынып бөлмесінің дайындығын тексеру,оқушыларды түгендеу; ә) Үй тапсырмасының дайын,дайын еместігін сұрау/себебтерін анықтау/; б) Жағымды психологиялық жағдай тудыру.Сынып көңілді әуен ойнап тұрады/ағылшын тілінде/.Оқушылар сыныпқа кіреді. «Шаттық шеңберін» құрды. Оқушылар бір –біріне ағылшын тілінде тілек айтады. Орталарында тұрған столдан түрлі түсті қағаздарды бөліп алып,сондай түстегі столға барып топ құрып отырады. II. №1.«Құпия зат » ойыны, ситуациялық жағдай: Әр топтан екі бала тақтаға шығады.Тақта алдында жатқан қағаздарды алады. Өздері топтасып қағаздағы жазылғандарды қарайды. 1.Тапсырма: -Қандай ретпен орналастыруға болады? Сұрақ орындарында отырған оқушыларға: -Бұл нені білдіреді? /Сабақтың тақырыбы айтылады/ -Бүгінгі сабақта өзіне қандай мақсат қояр едің? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылар өздері айтады. Мұғалімнің кері байланысы : “Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау. №2.«Миға шабуыл» /Өткенді қайталау/ Әр столға ағылшын тілінде жазылған сұрақтар таратылады.Оқушылар оқиды, бірігіп отыра жауап дайындайды. 30 сек уақыт өткен соң сол сұрақты басқа топқа береді. Егер басқа топтың баласы дұрыс жауап береалмаса сұрақ берген топ жауабын береді. Сұрақтар: /ағылшын тілінде/ Теориялық білімді еске түсіріп қайталау сұрақтарына тоқталып өтейік: 2. Функцияның анықталу облысы дегеніміз не? Қызыл 3. Функцияның мәндер облысы дегеніміз не?көк 5.Қандай функция периодты деп аталады?жасыл 6.Қандай аралықты таңбасы тұрақты аралықтар дейміз?жасыл .Экстремум нүктелері деп қандай нүктелерді айтамыз?Сары 8.Кері функция дегеніміз не?Сары 9.функцияны зерттеу алгoритмін ата.ақ |
Түрлі-түсті қағаздар.
карточкалар | ||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
10 минут
мин 4 мин
Сабақтың соңы 2 минут
|
III. Бекіту есептері: Әр топқа әртүрлі есептер беріледі Мұғалімнің нұсқауы: топтарда есепті әр оқушы өзі түсініп оқып, көршісімен талдайды.Топ бірігіп отырып талқылайды. Әр топтың спикерлері флипчат арқылы есептің шығару жолын көрсетеді. Қызыл топқа: Берілген функцияның анықталу облысын тап: 1.у= 2.у= 3.у= х2+2х-2017 Көк топқа: Функцияның жұп,тақтығын анықтаңдар: 1. у= 2.у= х8+х2+cosx 3. у=tgx +x3 Сары топқа: Берілген функцияның периодын табыңдар: 1.у=5 cos(5x +25) 2. у=tg(0,5x +5) 3. у= х2+х +2017 Жасыл топқа: Функцияны зерттеп графигін салыңдар: у=+2 Ақ топқа: Берілген функцияға кері функцияны анықтаңдар: 1. у=-3 2. у=4-2х 3. у=х2+1 Топтар бір-бірін бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. ”Шапалақ» әдісі арқылы 1-шапалақ – нашар; 2 шапалақ-орташа; 3 шапалақ-жақсы. IV. Бекіту кезеңі. №3.«Графикті сал» әдісі. Тапсырмалар: Функцияны зерттеп,графигін салыңыздар. Функцияны құрастырып,зерттеп графигін салады Екі топ ағылшын тілінде , ал қалған топ қазақ тілінде қорғайды. Екі топ ағылшын тілінде , ал қалған топ қазақ тілінде қорғайды. Тапсырмалар: Функцияны зерттеп,графигін салыңыздар. Функцияны құрастырып,зерттеп графигін салады Сергіту сәті «Билейтін роботтар».(ағылшын тілінде) Соңғы тапсырманы:«ЖИГСО » әдісі.Әр топтың А1, В1,С1,Д1 - №1тапсырма, А2, В2,С2,Д2 - №2тапсырма, А3, В3,С3,Д3 - №3тапсырма, А4, В4,С4,Д4 - №4тапсырма беріледі.Өздері орындарында отырып шығарады.2 минуттан кейін №1тапсырмалары бар оқушылар №1топ,ал №2 тапсырмалары бар оқушылар №2 топ т.с.с 4топқа бөлініп отырып шығарған есептерінің ең тиімді жолдарын қарастып,талқылап орындарына келіп әрқайсысы есептерін топтағы оқушыларға тиімді шығару жолдарын көрсетеді.
Оқушылар өз-өздерін «Бағдаршам » әдісімен бағалайды. Қызыл-шығардым ,сары-кейбір жерінде қиналдым, жасыл-шығараалмадым. Бағалау тесті: №1 №2 №3 №4 №5 №6 Дескриптор: -Функцияны зерттейді; -Функцияның анықталу және мәндер облысын анықтайды; - Функцияның жұп немесе тақтығын анықтай алады; - Функцияның кемуін немесе артуын түсінеді; -Функцияның периодын және нолдерін көрсете алады; -Функцияның графигін салады. Барлық нұсқалардың жауаптары «А» Дұрыс жауап парағы бойынша өз –өздерін бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. «Бутерброд» әдісі. Ү.Рефлексия. Бүгінгі сабақта қаншалықты білім алдың? Стратегия «Сенімді,сенімсіз,керемет». ҮІ. Үйге тапсырма беру. Функцияны зерттеу және оның графигін салу Ғаламтор сайттарынан қосымша материалдар алып, оқып-үйрену. Өзін – өзі тексеру тесті
|
Тапсырма жазылған үлестірме қағаздар.
Қызыл,сары,жасыл түсті қағаздар
| ||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексерді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздіктехникасын сақтау
|
| |||||||
|
Өзара бағалау, топтық бағалау. Өз-өзін бағалау. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығуы өткізіледі. |
| |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқумақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| ||||||||
|
| |||||||||
|
|