Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Туынды |
Мектеп: «Бөгенбай батыр атындағы қазақ орта мектебі» КММ | |||||||||||||||||
Күні:29.01 |
Мұғалімнің аты-жөні:Омарова Л.К | |||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Туындыны табу ережелері | |||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.Туындының анықтамаларын біледі. 2. Есеп шығарғанда туындының табу ережелерін орынды қолдана біледі. | |||||||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Білу , түсіну,қолдану | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: -Туындының анықтамаларын ,табу ережелерін біледі. Басым көпшілігі: - Есеп шығарғанда туындының табу ережелерін орынды қолдана біледі. Кейбір оқушылар: -Күрделірек есептерді шығара біледі;
| |||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Оқушылар: -Туындының анықтамаларын ,табу ережелерін біледі. - Есеп шығарғанда туындының табу ережелерін орынды қолдана біледі. -Күрделірек есептерді шығара біледі;
| |||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - Туындының анықтамаларын ,табу ережелерін анықтамаларын айтады; Пәнге қатысты лексика мен терминология - туынды; - өсімше; - шегі; | |||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» программасы бойынша. Топтық жұмыстар кезінде бір-бірінің жауабын мұқият тыңдап, айтылған пікірлерге құрмет көрсету, үш тілде сөйлеп үйрену және еңбек нарығындағы өзгерістерді шешудің жаңа тәсілдерін табу үшін білімі мен тәжірибесін жинақтау. | |||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика | |||||||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Оқушылар келесі ұғымдарды біледі: Функцияның мәнін табу; Теңсіздікті шешу | |||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 минут
4 минут
5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. а) Сәлемдесу, сынып бөлмесінің дайындығын тексеру,оқушыларды түгендеу; ә) Үй тапсырмасының дайын,дайын еместігін сұрау/себебтерін анықтау/; б) Жағымды психологиялық жағдай тудыру.Сынып көңілді әуен ойнап тұрады. Оқушылар сыныпқа кіреді. «Шаттық шеңберін» құрды. Оқушылар бір –біріне тілек айтады. Орталарында тұрған столдан түрлі түсті қағаздарды бөліп алып,сондай түстегі столға барып топ құрып отырады. II. №1. «Сәйкесін тап » ойыны, ситуациялық жағдай: Әр столға формулалар таратылады.Оқушылар оқиды жазылған карточкалар таратылады., бірігіп отыра жауап дайындайды. Мұғалім берген сұраққа, оқушылар А-3 қағазына сәйкестерін тауып жапсырып отырады. Болған топ қол көтеріп қағаздағы формулалардың не екендігін айтады. /Сабақтың тақырыбы айтылады/ -Бүгінгі сабақта өзіне қандай мақсат қояр едің? Сабақтың тақырыбы мен мақсатын оқушылар өздері айтады. Мұғалімнің кері байланысы : “Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау. №ІІІ «Кім жылдам?» Ауызша есептеу, интерактивтік тақтада есептер беріледі. Оқушылар жауап береді. Туындысын тап: 1)С (const) 2) kx+b 3) x2 4) x3 5) 6) |
Түрлі-түсті қағаздар.
карточкалар | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут
7 минут
0 мин 1 мин
4 мин
|
IҮ. Бекіту есептері: 1.«Миға шабуыл» жарыс есеп.
Әр топқа осы есептер беріледі,оқушылар постерге шығарып,уақыт біткенде,жұмыстарымен алмасады. Тақтадан дұрыс бұрыстығын тексеріп,балл қояды. Әр есепке бір баллдан Дескриптор: Білім алушы - Туындының табу ережелерін біледі. - Есеп шығарғанда туындының табу ережелерін орынды қолдана біледі -Есетейді .«Әр деңгейдегі тапсырмалар» . Мұғалімнің нұсқауы: топтарда есепті әр оқушы өзі түсініп оқып, көршісімен талдайды.Топ бірігіп отырып талқылайды. Әр топтың спикерлері тақтаға шығып шығару жолымен таныстырады. №1 топқа:
f΄(х) =0 теңдеуін шешіңдер:
Дескриптор: Білім алушы - Қосындының туындысын табу ережелерін біледі. -Теңдеуді шығара біледі
№2 топқа:
f΄(х)>0 теңсіздігін шешіңдер:
f (х) =9 +х -3х2
Дескриптор: Білім алушы - Қосындының туындысын табу ережелерін біледі. -Теңсіздікті шығара біледі
№3 топқа:
f΄(х) ≤ 0 теңсіздігін шешіңдер: f (х) = х3 -27х
Дескриптор: Білім алушы - Қосындының туындысын табу ережелерін біледі. -Теңсіздікті шығара біледі
№4 топқа:
f(х)функциясының берілген нүктедегі туындысының мәнін есептеңдер : f (х) = х5-3х4+3х2-23, х= -1 Дескриптор: Білім алушы - Қосындының туындысын табу ережелерін біледі. f(х)функциясының берілген нүктедегі туындысының мәнін есептейді : №5 Туындысы мынаған тең,функцияны тап. f΄(х)= 28х6+ f (х)=? Дескриптор: Білім алушы -Берілген туынды бойынша фунцияны табады. Оқушылар өз-өздерін «Бағдаршам » әдісімен бағалайды. Қызыл-шығардым ,сары-кейбір жерінде қиналдым, жасыл-шығара алмадым. Бағалау тесті: ҮІ. «Жедел тест» Оқушылаға карточкалар таратылады/ 2 минут/ Дескриптор: -Туындының ережелерін біледі; - Ережелерді есептерді шығарғанда тиімді пайдаланады; - Есептеп шығарады. Барлық нұсқалардың жауаптары «Б» Дұрыс жауап бойынша өз –өздерін бағалайды. Мұғалімнің кері байланысы. «Бутерброд» әдісі. ҮІІ. Үйге тапсырма беру. № 186; №185 Ғаламтор сайттарынан қосымша материалдар алып, оқып-үйрену. ҮІІІ. ІХ .Рефлексия. Бүгінгі сабақта қаншалықты білім алдың? Стратегия «Сенімді,сенімсіз,керемет».
|
Тапсырма жазылған үлестірме қағаздар.
Қызыл,сары,жасыл түсті қағаздар
| ||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексерді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздіктехникасын сақтау
|
| |||||||||||||||
|
Өзара бағалау, топтық бағалау. Өз-өзін бағалау. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығуы өткізіледі. |
| |||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқумақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
| ||||||||||||||||
|
| |||||||||||||||||
|
|