Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сынып: 9 |
Күні: 23.10.2016ж |
Пәні: Қазақ әдебиеті | |||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ахмет Йасауидың өмірі мен шығармашылығы | ||||||||||||||||||||
Мақсаты: |
А.Йасауидың өмірі мен шығармашылығы туралы түсінік қалыптастырады | ||||||||||||||||||||
Әдіс - тәсілдер |
Сұрақ-жауап, жеке, топтық, жұптық жұмыстары |
Қолданылатын модульдер: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ, СТО, диалог, Оқытуды басқару және көшбасшылық | |||||||||||||||||||
Оқыту нәтижесі: |
Өмірі мен шығармаларының мәнін тани алады, адами қарым-қатынастарын анықтайды, олар туралы сыни пікір айтады,бірлесе жұмыс атқарып, қорытынды шығарады. | ||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Шешендік өнер, тарих
| ||||||||||||||||||||
Көрнекіліктер |
Автордың портреті, интербелсенді тақта, үлестірмелі қағаздар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы : |
Уақыты: |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті | ||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі: Топқа бөлу Психологиялық тренинг
|
4 мин
|
1.Тренинг «Жақсы сөз - жарым ырыс» 2.Топқа бөлу
|
1. «Жақсы сөз - жарым ырыс» Оқушылар бір-біріне ізгі тілек білдіреді. 2.Топқа бөлу
| ||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын сұрау |
9 мин |
1. Күлтегін жырлары қай жерден табылған? 2. Күлтегін жырын не себепті ерлік жыры дейміз? 3. Білге қағанға сипаттама беріңдер. 4. Күлтегін батыр елі үшін не істеді? 5.Күлтегін жырының әдеби, тарихи маңызы бар ма? 6. Күлтегін жырын әлем кереметтерінің қатарына жатқызар ма едің? 7. Күлтегін бейнесінің қазақ батырларымен ұқсастығы, айырмашылығы неде? 8. Мәңгілік ел болуға Күлтегін батыр өз үлесін қоса алды ма?
|
Сұрақтарға жауап берелі | ||||||||||||||||||
І. Қызығушы лығын ояту |
3 мин |
Бейне материал «Йасауи жылы» |
Бейнематериалды көреді, ой түйеді
| ||||||||||||||||||
ІІ. Мағынаны тану
|
8 мин
4 мин |
Топтық тапсырма. «Мен Иассауи туралы не білемін?» Мұғалім оқушыларға Ахмет Иасауидың өмірі мен шығармашылығына байланысты мәтіндер талдайды. 1-топ Иасауи өмірі 2-топ Арыстан баб пен Иасауи арасындағы байланыс 3-топ Иасауи шығармашылығының Абаймен үндестігі Топтастыру жасау Ахмет кім?
|
Хикметтің аудионұсқасын тыңдайды, сөздіктерді дәптерлеріне жазады
Оқушылар берілген мәтіндерді оқып, түйін жасайды, өздері алған мәліметпен бөліседі (постер қорғайды)
Оқушылар мәлімет бойынша топтастыру жасайды.
| ||||||||||||||||||
Сергіту сәті |
2 мин |
Орнымыздан тұрайық, Алақанды созайық. Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып, Сәл тынығып алайық. |
Оқушылар билейді | ||||||||||||||||||
ІІІ.Ойтолғаныс кезеңі |
8 мин |
РАФТ стратегиясы
|
Оқушылар РАФТ стратегиясы арқылы тақырыпқа баға береді | ||||||||||||||||||
Қорытынды |
1 мин |
Демек, Иманды адам күн секілді. Күн бойынан жылу мен жарық бө ліп, жер бетін нұрландырып, жан бітіреді. Егер сендер де оқу-білім үйреніп, адалдық, имандылық, ізгі қасиетті бойларыңа сіңіріп, жақсы лық пен жамандықты ажыратып, достық пен махаббатты қастерле ген,Алланың әділетті, адал жолы мен жүретін, адамгершілігі мол тұлға болып қалыптассаңдар, онда айналаға өз шуақтарыңды таратқан, Абай атамыз айтқандай, өмірге бір қажетті кірпіш болып қаланасың дар деген оймен сабағымызды аяқтаймыз. |
Оқушылар тыңдайды, ой қорытады. | ||||||||||||||||||
Бағалау |
2 мин |
Суммативті Формативті |
| ||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы |
1 мин |
111-113 беттер, оқу |
| ||||||||||||||||||
Кері байланыс (рефлексия) |
2 мин |
«Түрлі-түсті кеме» |